Teknoloji

Black Mirror Dizisi Gerçek Oluyor!

Black Mirror dizisinde karşımıza çıkan robot arılar gerçek oluyor! Dizide, nesli tükenen arıların yerine polen taşıması için kullanılan robot arılar artık gerçekte de üretilmeye başladı. 

Robot Arılar Gerçek Oldu

Black Mirror, gelecekteki teknolojiyi ve ortaya çıkarabileceği bazı tehditleri konu alan distopik bilim kurgu tarzında bir dizi. Pek çok bilim adamı dizide kurgulanan teknolojileri gerçeğe dönüştürmeye başladı. ABD’li uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre dizideki robot arıların gerçeğe dönüştürülmesi yönünde çalışmalar da başladı.

ABD’li ve Japon bilim adamlarının birlikte yaptığı çalışmaya göre, drone olarak geliştirilen robot arılar detaylı haritalarla eşleştirilerek istenilen konuma ulaştırılabilecek ve arıların ortadan kaybolması durumunda müdahale edebilecek, polenler taşınacak. Arıların nesli tükenirse ağaçlar ortadan kalkar, insanlığın sonu gelir. Bu sebeple robot arılar oldukça önemli.  Minnesota Üniversitesi’nde görevli Profesör Shekhar robot arılarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Eğer detaylı bir harita yaparsanız, arıları bunlara yönlendirebilirsiniz. Örneğin 1000 arınız var ve 1 numaralı arıya, ilk 10 çiçeğe gitmesi gerektiğini komut edebilirsiniz. Aynı bir kargo gibi önceden programlayabilirsiniz” diyor.

 

 

Vahdet Yavuz

Merhaba!

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker