Teknoloji

2019 Yılında Yükselecek Teknoloji Trendi: Dijital İkizler

Son bir yılda hayatımıza giren ve yaşam biçimimizi değiştiren o kadar çok teknoloji trendi var ki… Adeta dijital dönüşüm içindeyiz ve insan ister istemez gelecekte bizi bekleyen trendleri de merak ediyor. İşte, 2019 yılında adını daha çok duyacağımız bir trend: Dijital ikizler. Nedir bu dijital ikizler? Ne işe yararlar? Gelin, birlikte inceleyelim…

Dijital İkizler Nedir?

Dijital ikizler kısaca dijital ortamda var olan ve gerçeğiyle aynı olan benlik olarak tanımlanabilir. Gerçek ve sanal dünyayı bir araya getiren kavramdır. Dijital ikizler sayesinde gerçek yaşamın kopyasını dijital alemde oluşturabiliyoruz. Yani bu kavramı ürünün gerçek dünyadaki davranışlarını sergileyen sanal bir kopyası olarak da özetleyebiliriz. Öngörülene göre, önümüzdeki yıllarda milyarlarca nesnenin dijital ikizi olacak.

dijital-ikizler

Dijital İkizler Ne İşe Yarıyor?

Dijital ikizler sorunları tespit etmemize, yeni ayarları test etmemize, analiz etmemiz gereken şeyleri analiz etmemize olanak sağlar. Örnekle açıklayacak olursak; lokomotiflerin jet motorunun kopyasının geliştirildiğini düşünelim. Bu dijital ikiz sayesinde makinenin tüm çalışmaları dijital ortamda simüle edilebilir, yanlış gidebilecek durumlar önceden tespit edilebilir ya da çalışma ortamındaki herhangi bir değişiklik henüz gerçekleşmeden makinelerin çalışması düzenlenebilir.

 

Vahdet Yavuz

Merhaba!

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker